Żyj zdrowo!

Co zyskujesz ćwicząc?

Uprawianie sportu przedłuża sprawność i zdrowie organizmu, a radość, która płynie z aktywności fizycznej, można udowodnić naukowo. Nie brak dowodów także na to, że regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie poszczególnych organów oraz długość życia.

Ruch to zdrowie - niezależnie od wieku!

Ruch jest potrzebny małym dzieciom, osobom dojrzałym i starszym. Ćwiczenia wpływają na usprawnienie układu ruchu, krążenia, oddechowego. Wprzypadku osób starszych sprawność ruchowa gwarantuje samodzielność, radzenie sobie z codziennymi czynnościami.

Od czego zacząć?

 

Biezpieczne i ukierunkowane ćwiczenia można rozpocząć po określeniu możliwości i potrzeb. Najlepiej jest odwiedzić np. ortopedę, kardiologa,

fizjoterapeutę, aby poznać swoj organizm, jak intensywnie i w jaki sposób możemy ćwiczyć. Wiele zależy od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, jakie schorzenia nas ograniczają, jaka jest wydolność organizmu itd.

 

 

   Ćwiczenia zmniejszają ilość tkanki tłuszczowej

 

Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze, pływanie, spacer w niezbyt szybkim tempie, są najkorzystniejszą formą ruchu dla osób z nadwagą. Dzieje się tak, bo tego typu trening służy najskuteczniejszemu spalaniu tkanki tłuszczowej. Przy zachowaniu diety zyskujemy nie tylko zgrabniejszą sylwetkę, ale także lepsze funkcjonowanie najważniejszych narządów – serca, płuc, wątroby. Dlaczego to takie ważne? Otóż w naturalnej sytuacji tkanka tłuszczowa gromadzi się w tkance podskórnej. Jednak gdy jest jej zbyt dużo, tłuszcz odkłada się w narządach – wątrobie, nerkach, mięśniach, sercu, trzustce. Jest dla nich ciałem obcym powodującym ich uszkadzanie. Tkanka tłuszczowa nagromadzona w jamie brzusznej jest nie tylko magazynem energii, ale również producentem wielu produktów białkowych, tzw. cytokin, które są szkodliwe dla zdrowia. Zmniejszają one wrażliwość na działanie insuliny, sprzyjając rozwojowi cukrzycy, działają prozapalnie na śródbłonek naczyniowy, przyśpieszając rozwój miażdżycy.

 

   Regularny wysiłek poprawia stan kości

 

Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na odżywienie kości. Dzięki ćwiczeniom antygrawitacyjnym możliwe jest odbudowanie tkanki kostnej. Szczególnie osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w okresie remisji powinny się gimnastykować, by jak najdłużej zachować sprawność ruchową.

 

   Ćwiczenia obniżają ciśnienie tętnicze

 

Ruch jest wskazany nie tylko jako działanie prewencyjne, które ma nas chronić przed nadciśnieniem, ale też jako wspomaganie leczenia już istniejącej choroby. Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe mogą znacznie obniżyć ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

 

   Jakie są inne korzyści regularnych ćwiczeń?

 

Ruch podnosi insulinowrażliwość. Oznacza to, że u osób zagrożonych cukrzycą może się ona rozwinąć o wiele później, niż się przewiduje. U osób już chorujących regularne ćwiczenia pozwalają lepiej kontrolować chorobę, czasem nawet obniżać dawki insuliny. 

 

Nieco mniejsze znaczenie ma ruch w przypadku obniżania poziomu cholesterolu. Ale mimo to trzeba pamiętać, że wysiłek fizyczny koryguje zaburzenia lipidowe. Podnosi stężenie HDL – dobrego cholesterolu, i może obniżać stężenie LDL, czyli złego cholesterolu. Pod wpływem ćwiczeń usprawnia się przepływ krwi przez naczynia i zmniejsza skłonność do zlepiania się płytek, czyli powstawania skrzepów.

 

Co ćwiczyć? Wybierz rodzaj sportu najodpowiedniejszy dla siebie

Zastanawiasz się, co ćwiczyć, żeby czuć się dobrze i widzieć efekty? Przyjemność odczujesz, jeśli ćwiczenia dobierzesz do wieku, upodobań, temperamentu i możliwości. A te zmieniają się z czasem.

Co ćwiczyć  w wieku 20 lat? 

Jeżeli jesteś zdrową dwudziestolatką, możesz sobie pozwolić na każdy rodzaj gimnastyki i aktywności fizycznej. Twoje ciało jest sprężyste, raczej szczupłe. Jeśli będziesz regularnie ćwiczyć, zachowasz dobrą formę przez długie lata. Ważne, aby trening wzmacniał układ krążenia i oddechowy, a także poprawiał kondycję. Dziś bardzo popularne są dynamiczne zajęcia w klubach fitness, najlepiej z elementami tańca i podskoków. Układy o skomplikowanej choreografii, w połączeniu z ćwiczeniami na różne partie mięśni, pozwalają się dobrze zmęczyć, a przy okazji pobawić. Ujędrniają ciało i spalają zbędne kalorie. Nawet jeśli regularnie ćwiczysz w klubie sportowym, nie rezygnuj z ruchu na świeżym powietrzu. Dużo biegaj, pedałuj na rowerze, skacz na skakance, graj także w piłkę.

Polecam:

-zajęcia aerobowe

-jazdę na rolkach

-jogging

 

Co ćwiczyć w wieku 30 lat?

Nadal jesteś młoda i silna, ale już nie tak sprawna jak kilka lat temu. Trzydziestolatki często zostają matkami, więc maleje ich aktywność fizyczna, a ciąża często kończy się nadwagą. Zmniejsza się tempo przemiany materii, dlatego coraz trudniej utrzymać szczupłą sylwetkę. Powrót do dobrej formy zacznij na siłowni. W ciągu 2-3 miesięcy poprawisz wydolność organizmu i rozruszasz mięśnie. Dopiero potem zapisz się na zajęcia do klubu fitness. W ten sposób unikniesz kontuzji. Ćwicząc regularnie, masz szansę wymodelować ciało, spalić zbędną tkankę tłuszczową, a przy okazji poprawić przemianę materii i samopoczucie.

Polecam:

-siłownia

-zajęcia w klubie fitness

-pływanie

-jazda na rowerze

 

Co ćwiczyć w wieku 40 lat?

Pamiętaj o ruchu. Tylko dzięki niemu zachowasz zdrowie, urodę i dobre samopoczucie. Chociaż wykonywanie niektórych ćwiczeń sprawia trudność, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Wzmocnisz układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz zapobiegniesz osteoporozie. Ruch jest też najlepszym sposobem na spowolnioną przemianę materii. Ćwicz pod okiem trenera personalnego lub wcześniej skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jak najczęściej spaceruj, tańcz i rób wycieczki rowerowe.

Polecam:

-pilates

-jogę

-spacery

 

Co ćwiczyć w wieku 50 lat? 

W tym wieku aktywność fizyczna zmniejsza się, mięśnie nie są już tak mocne jak dawniej, podobnie jak układ kostny. Powinnaś unikać szybkich zrywów, podskoków, zbyt intensywnych ćwiczeń i dużego wysiłku. Nie możesz jednak całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Gimnastyka łagodzi objawy różnych schorzeń, niektórym zapobiega. Wzmacniając układ mięśniowy, zwiększa się masę kości i oddala tym samym ryzyko osteoporozy. Wysiłek fizyczny wyrównuje poziom cholesterolu i zmniejsza nadciśnienie tętnicze, przeciwdziała więc chorobom układu krążenia. Z kolei ćwiczenia na kręgosłup minimalizują ryzyko kontuzji, a przy okazji łagodzą bóle pleców.

Polecam:

-pływanie

-spacery

-jazdę na rowerze

 



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl